6 клас
Тема : Природа і населення
Давньої Греції. Вплив природно-географічних умов на розвиток античної грецької
цивілізації. Населення Давньої Греції.
Мета:ознайомити учнів з особливостями
природно-географічних умов Стародавньої Греції та їхнього впливу на формування
тут цивілізації,характеризувати спосіб життя населення Стародавньої Греції ;
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття «континентальна
Греція», «острівна Греція», «ахейці», «дорійці»..
Розвивати
вміння працювати з історичною картою й порівнювати історичні явища,вміння
порівнювати, висловлювати власну думку, критично мислити,пояснювати відомі
крилаті вислови.
Виховуватиінтерес довивченняісторії, повагу до
історичногоминулогорізнихнародів,
бережнеставлення до пам’ятоккультури та історії, виховуватитолерантність,
взаємоповагу.
Тип уроку:вивчення нового навчальногоматеріалу.
Методи і форми навчальної діяльності: слово вчителя, бесіда, робота учнів з візуальними
джерелами, вирішення проблемних завдань, фронтальна робота, робота в парах, індивідуальна робота.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент
настрій-ось такий і сподіваюсь що і вас
гарний настрій.
Зверніть увагу, що я тримаю в руках?
Так , у мене в руках парасолька. Як ви
думаєте навіщо вона мені? (відповіді учнів) А парасолька для того, аби ніяка
мряка, похмура погода не обтяжила і не зіпсувала сонячного настрою, який я
сподіваюся буде царювати у нас сьогодні на уроці.
Девіз уроку. Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
Г. Форд
2.Актуалізація опорних знань
2.1 Бесіда
-Діти,разом з своїм учителем ви вже
багато чого дізнались з історії Давнього світу і напевно можете допомогти мені
дати відповідь на декілька запитань. Допоможете мені?
1.
Які перші цивілізації ви вже знаєте ? біля яких річок вони виникли?
(Відповіді учнів: Єгипет – Ніл, Міжріччя – Тигр і Евфрат, Індія – Інд та
Ганг, Китай – Хуанхе і Янцзи)
2.
Назвіть головні заняття населення Єгипту, Дворіччя, Індії.
(Відповіді учнів: рільництво, скотарство, ремесло)
Висновок:Отже, ви мабуть погодитесь зі мною якщо я
скажу,що природні умови сприяли розвитку
землеробства, скотарства, створили умови для розвитку різнобічних ремесел.
2.2. «Чорівна скринька»
- Діти,але я геть забула вам сказати,що мене попросили
вам передати. На залізничному вокзалі у
Вінниці до мене підійшов чоловік й запитав куди я їду і коли почув відповідь,то
попросив взяти з собою скриньку і відкрити лише на уроці. Ну що ж ,відкриємо ?
( в скриньці лист, карта Греції,оливки, виноград, горіхи, апельсин, малюнок
Зевса, відео про Грецію).Діти дістають
малюнок Зевса на якому напис «Хто я?», виноград-скуштуй мене, на
значкові відео-«подивись мене»
- То
вжехтосьздогадавсякуди ми вирушимсьогодні за новимизнаннями? Щоце за країна?
Щоброзвіятиостаннісумніви давайте спробуємрозгадатиребус
3.Повідомлення
теми і мети уроку
Сьогодні ми поринемов
історіюДавньоїГреції, ознайомимся з
особливостями природно-географічних умов СтародавньоїГреції та їхньоговпливу на
формування тут цивілізації, характеризуватиспосібжиттянаселенняСтародавньоїГреції
; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття «континентальна
Греція», «острівнаГреція», «ахейці», «дорійці»..
Уявімо,
щовашізнання з історіїДавньоїГреціїможнаоцінити в балах від 1 до 12 . Спробуйтеобрати бал, якийбидорівнювавнинішнім
вашим знанням і прикріпитикружечок на шкалу знань. А потімзвернемося до цьоговідрізка
в кінці уроку.
4. Вивченнянового
матеріалу
-
Я пропоную вам зараз здійснити
подорож – у далеку і чарівну, неповторну і таку різноманітну країну, як Греція.
Але перед тим хочу розповісти вам одну легенду. Одного разу сім давньогрецьких
мудреців, які жили в І тис. до н.е. у різних містах Греції, зустрілися у
славетному храмі бога Аполлона в місті Дельори, яке знаходиться поблизу
південного схилу гори Парнас. Вони повинні були вирішити, які мудрі слова, а
точніше короткі вирази (гноми) запропонували для написання на стіні храму.
Довго мудреці обмінювалися гномами. І нарешті вирішили, що написати
нащадкам.
-
А ви хочете дізнатися, що то були за слова?
Тоді я пропоную вам здійснити подорож
у часі. Кожному подорожуючому потрібна мапа, тому перед вами карта, яка стане
нам у пригоді.
Ми будемо зупинятися на двох станціях,
що відповідають нашому плану:
Станція 1. «Природна»
1. Природа та географічне положення
Балканського півострова й островів
2. Егейського моря.
Станція 2. «Господарча»
2. Населення Давньої Греції та
довколишніх земель.
А
ще на партах у вас є візитівки – схеми переходу з першої станції на другу, які
ви намагаєтесь заповнити під час моєї розповіді та вашої самостійної роботи.
Схема
візитівки
|
Море
|
|
Середземне,
Егейське,
Іонічне
|
|
|
|
Гори
|
|
Ґрунти
|
|
Річки
|
Розповідьвчителя + карта.
Рушаємо на
південьЄвропи, аджесаме там знаходитьсяБалканськийпівострів.
Йогопівденначастина далеко врізається в море й сягаєпівострова Мала Азія. На ній
є невелика гірськакраїна – Греція.ДавнюГреціювважаютьколискоюцивілізації.найдавнішемвогнищемдавньогрецькоїцивілізації
є острів Крит .Саме тутвід 2000 до 1400
р. До н.еіснуваланайдавніша держава в Європі .Від 11 ст.дон.е. починаєтьсяновий
цикл розвиткугрецькоїдержавності. Давньогрецькуцивілізацію разом з
давньоримськоюназиваютьантичними
Словникова
робота Античний-відлатинського слова «давній».
Античнацивілізація
є основою сучасноїєвропейськоїцивілізаці
- Візьміть до
рук сувіїізповідомленнями-прочитаєтеїх та разом ізсусідом по
партівипишітьінформацію у візитки.
У давнину вона називаласяЕлладою, а їїжителіназивали себе еллінами. ТермінГреція
та греки використовувалипершимиримляни. Майже з
усіхбоківматериковуГреціюомиваютьхвиліСередземного моря. УзбережжяГреціїпорізанеморськими
затоками, зручними для стоянки кораблів. Велика морська затока міжГрецією
та МалоюАзієюназиваєтьсяЕгейським
морем, а затока міжГрецією та Італією – Іонічним морем. Егейське море
усіянебезліччюостровів. Вони лежать так близько один від одного, щомайже
кожного з них видно сусідніострови. Греція – гірськакраїна. Її гори скелясті й
стрімкі. На кам'янистихсхилахгірростутьчагарник і рідка трава; тут
булипасовищапридатнітільки для кіз і овець. Лише на рівнинах,
щопростяглисясередгір, булиродючіземлі – Фессалійська долина на півночі,
щопростягласявздовжрічки Пеней, і Лаконськадолина на півднівздовжрічкиЕрот.
Гори на Балканськомупівостровісередньоївисоти. Вонинайвищі в Македонії і Фракії. Найвища гора – Олімп – заввишки2917метри.
У горах є родовищазалізноїруди,
міді, срібла і навіть золота. У Греціїбагатомармуру – красивого каменю, який
легко піддаєтьсяобробці. Особливо гарниймармурдобували на островіПарос,
вінвідзначавсянадзвичайноюбілістю. Такождобувалимармурчорного, сірого, голубого
і рожевогокольорів. Вінздавнабувматеріаломгрецькихбудівель, з ньогоробилистатуї
і прикраси.
У Греціїсубтропічнийсухийклімат. Літо не дуже жарке, боблизько море. Зима
м'яка, тепла, дощова. Вона триває 2-3місяці.
Річки в Греціїневеликі, та й тімайжепересихаютьулітку. Найбільші з них –
Алфей, Пент. Проводжаючидрузів, греки бажалиїм "щасливої дороги і свіжої
води".
За своїми природними умовами
материкову Грецію поділяють на три частини: Північну, Середню або Центральну,
Південну.
Вправа «Намистинки дружби»
- А зараз я
пропоную вам скласти намисто дружби.Для цього на кружечках-намистинках ,що є у
вас слід коротко записати те основне-слово або словосполучення,що дізнались із
сувія над яким працювали ,вийти до дошки ,прочитати,що ви обрали і прикріпити.
- Гора
Олімп-2917м
-Еллада
-Середземне
море….
- Ми прочитали,що материкову Грецію
поділяють на частини.На скільки частин? Як вони називаються?
Розгляньте
карту Стародавньої Греції і самостійно випишіть які
області
входять до тієї чи іншої частини. (Клас ділимо на три групи: І – Південна, II – Середня, ІІІ – Північна.)
|
Частини Греції
|
Історичні області
|
|
Північна
|
Фессалія, Епір.
|
|
Середня
|
Беотія, Аттика, Етолія, Локрида
|
|
Південна
|
Мессенія, Лаконіка, Аркадія, Ахейя.
|
Північна Греція – сувора гірська
країна. Тут не рідко бувають снігові заметілі. Вершина найвищої гори Олімп
завжди покрита снігом. За легендою, на олімпі жили грецькі боги.
З Північної в Середню Грецію
можна пройти лише вузькою гірською ущелиною – Фермопільським проходом. Середня
Греція має широкі долини й гарні пасовиська для худоби. Тут греки вирощували
ячмінь, жито, пшеницю, виноград, оливу. Та найбільше уславилася область Аттика,
саме вона подарувала світові неперевершені зразки мистецтва, літератури
наукової думки.
Середню з Південною Грецією
з’єднує Коринфський перешийок. Південною Грецією називають півострів
Пелопоннес. Там розташована грецька держава Спарта, відома своїми добрими
воїнами.
А ще є Острівна Греція ,яка налічує кілька тисяч великих і маленьких
островів. Найбільшими з них є Крит, Евбея, Родос, Саламін.
Ось і завершили ми екскурсію по
першій станції. А тепер перевіримо чи справились ви із складанням візитівки.
Перевіряються заповненні дітьми таблиці.
Щоб продовжити нашу подорож, потрібно виконати
завдання для справжніх археологів –«Що?Де?Коли?(скласти пазл і за допомогою
підручника дати відповідь на питання «Що?Де?Коли?
Олімпійська зарядка
- Ми
познайомились з географічним положенням і природними умовами Греції. Зробили
припущення, щодо занять греків, а тепер мандруємо дальше і перевіримо, чи ми на
правильному шляху.
Друга станція. Господарча.
Розповідь вчителя. (на екрані таблиця)
|
Північна Греція
|
Еолійці
|
|
Середня Греція
|
Еолійці, іонійці
|
|
Південна Греція
|
Дорійці, ахейці
|
Про найдавніше населення півдня
Балканського півострова і поблизьких островів поки що нема досить точних даних.
За давньогрецькими переказами і в творах грецьких істориків, найбільш значними
племенами серед найдавнішого населення цих районів були пелаги. Хоча і їх
походження не з’ясовано. Середнайдавніших острівних племен –
критяни. У кінці ІІІ тис. до н.е., згідно з археологічними пам’ятками, ми
зустрічаємося на півдні Балканського півострова з найдавнішими грецькими
племенами ахейців, у яких протягом другого тисячоліття до н.е. відбувся процес
класоутворення.
У І тис. до н. е. давньогрецькі племена
остаточно склалися і розселилися. На півночі Греції – у Фессалії і в Середній
Греції – в Беотії жили еолійці, вони також населяли острови в північній частині
егейського моря. Східну частину Середньої Греції – Аттіку, о. Евбея, острови
центральної частини Егейського моря заселяли іонійці. Ахейці затримались на
півночі і в центрі Пелопоннесу –в Ахайї і Аркардії.В іншій частині Пелопоннесу
–в Лаконії, Мессенії, Арголіді, Еліді – жили дорійці. Вони також розселилися на
островах півдня Егейського моря, на Родосі, Кріті, в південній частині
малоазійського узбережжя.
Дуже довгий час греки не мали
загальновживаної мови і розмовляли на численних діалектах, що були однаково
зрозумілі для всіх. Основні діалекти: іонійський, еолійський, дорійський.
Загальногрецька мова койне (загальна) склалася в період еллінізму.
У нас ще одне не розгадане питання. Чим
займалися греки? У цьому нам допоможе уривок з визначної поеми «Одіссея»
неперевершеного грецького співця Гомера. Послухайте уважно уривок, запишіть у
зошити заняття греків, про які сказано в творі.
«ОДІССЕЯ».- ОПИС ГОСПОДАРСТВА
СТАРОДАВНІХ ГРЕКІВ
Аж п’ятдесят
служебник жінок було в домі у нього;
Зерно на
жорнах ручних мололи одні золотаве,
Інші ткали на
кроснах ретельно чи прядиво пряли…
Як перевищують
всіх мужі фракійські уміння
Бистрі на морі
водить кораблі, так само й жінки їх –
Ткацькою
вмілістю…
А за подвір’ям
- од брами вхідної – був сад плодоносний,
В оранку денну
завбільшки, обведений тином навколо.
Віттям
розкішним великі дерева там скрізь зеленіли –
Груші дорідні,
гранати і яблуні ряди рясно плідні,
В фігах
солодких смоковниці й пишно-зелені оливи…
Далі – в
розкішних плодах виноградник розкинувся рясно…
Тут же й
давили його…
За
виноградником рядом останнім оброблені грядки,
Повні городини
всякої, очі весь рік веселили.
Два джерела
там було – одне ручаєм кучерявим
Сад орошало, а
з другого струмінь двором до порога
Дому високо
біг…
Разом
дванадцять овець Алкіной для учти зарізав,
Вісім свиней
біло іклах і пару волів круторогих.
«ОДІССЕЯ».- РОЗВИТОК РЕМЕСЕЛ
… Майстер
з’явився
З мідним
приладдям в руках, потрібним у справі ковальській:
Кліщі міцні, і
ковадло, і молот приніс він, якими
Золото звик
оброблять…
Все-бо, як
сонце яскраве, як місячне сяйво, блищало
В
високоверхнім стрункім Алкіноя відважного домі.
Стіни міддю
оббиті, тягнулися вправо і вліво,
Вглиб від
порога, з карнизом вгорі з темно-синьої сталі.
З золота двері
зсередини в домі міцнім зачинялись.
Срібні одвірки
над мідним порогом підносились струнко,
Срібний
одвірок – вгорі й золотеє на дверях окільце.
З золота й
срібла обабіч при вході собаки стояли,
Виробив їх
надзвичайно майстерно Гефест кривоногий,
Щоб Алкіноєві,
серцем відважному, дім пильнували…
Гомер.
- Отже, про які заняття греків розповідає
Гомер?
(Перевіряються
записи учнів)
5.Узагальнення та систематизація
знань.
Вчитель. Ось і
завершується наша мандрівка. Але, щоб повернутись додому нам потрібно розгадати
і подолати ряд пасток. Що приготували нам греки. (На столі чорний ящик з
пастками) Бажаючі учні витягують по черзі пастку-загадку. В учнів на парті
також є ці загадки.
Загадка 1. «Точки
небосхилу»
Розташуйте в
зазначеному напрямі міста, географічні об’єкти
-
Розташуйте з Півночі на Південь грецькі міста: Афіни, Спарта, Дельфи, Фіви.
(Дельфи – Фіви – Афіни – Спарта)
-
Розташуйте із Сходу на Захід Іонічне та Егейське моря.
(Егейське море – Іонічне море)
-
Розташуйте з Півдня на Північ географічні об’єкти: Фермопільський прохід,
гора Олімп, півострів Пелопоннес.
(Півострів Пелопоннес - Фермопільський прохід - гора Олімп)
Гра « Своя гра.Греція»
V. Підсумок уроку
Ми подолали грецькі пастки і уже повертаємося
додому. Залишаючи Грецію таку різноманітну: багату і бідну; багату на чудових
працьовитих людей, на корисні копалини, твори мистецтва, літератури, і бідну –
через нестачу родючих ґрунтів. Надіюсь наша мандрівка допоможе вам в подальшому
вивчені теми: «Греція в ІІ - першій половині І тис. до н. е.», адже це була
лише перша сторінка із неї. І на завершення все ж таки, як ви гадаєте, що могли
написати грецькі мудреці на стіні храму своїм нащадкам (Твій розум хай буде
тобі в житті поводирем).
-
Як ви розумієте цей вислів?
(учні обговорюють зміст гнома)
Нагородження найактивніших учнів
- Давайте повернемось до наших числових відрізків і
позначимо тепер рівень ваших знань з теми.Відбулись зміни?
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати
параграф 24,на контурній карті виконати завдання
2. Знайти і
прочитати міф про Тісея.
3. У вигляді
есе, листів друзям, малюнків, ребусів, кросвордів поділіться вашими враженнями
про подорож до Греції.