пʼятниця, 4 грудня 2015 р.

Тема:  Практичне заняття. Міфи та релігія Давнього Єгипту. Архітектура і мистецтво, писемність і освіта. 
Мета: ознайомити учнів зі змістом поняття «культура», дати уяв­лення про визначні здбутки давньоєгипетської культури; розширити світогляд учнів; розкрити роль давньоєгипетської культури у світовій  культурі, розвивати вміння систематизувати навчальний матеріал ,виховувати естетичний смак.
Тип  уроку: комбінований.
Обладнання: зошити, підручник, роздатковий матеріал, таблиця, картки, схеми,
відеоматеріали, ілюстративний матеріал.
  
Хід  уроку
І. Організація  навчальної  діяльності.
ІІ. Актуалізація  опорних  знань.
Робота з історичною картою.
Робота з сигнальними картками.
Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми з вами будемо не просто учнями, а станемо архітекторами. Своїми знаннями ми як давні єгиптяни зведено величну споруду – піраміду. Та щоб у нас все вийшло кожен мусить працювати якнайкраще, тому тільки в єдності і наполегливості буде наша сила.
Повідомлення теми та мети уроку.
 ІІІ. Вивчення  нової  теми.
Метод «Мозкового штурму».
Дайте визначення поняття «культура».
Результатом роботи буде формулювання визначення:
Культура — це сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людським суспільством. Виявами культури є писемність, наука, освіта, література, архітектура, мистецтво, музика, театр. Визначення слід записати в зошити.

Метод «Мнемоторики». (складання піраміди за пунктами плану)

1. Писемність у Давньому Єгипті.
Метод «Ілюстратор» (пояснення матеріалу з-за допомогою дат ілюстрації і термінів
Писемність виникла на Землі більш як 5 тис. років тому. Першими країнами, де люди навчилися записувати необхідну їм інформацію, були Дворіччя та Єгипет. Перші письмові знаки являли собою малюн­ки — ієрогліфи. У давньоєгипетському письмі було понад 750 ієро­гліфів. 

Голосні звуки на письмі не позначалися. Була особлива група ієрогліфів, що не вимовлялися під час читання,— знаки-визначники. Писали давні єгиптяни на папірусі — особливим чином обробленому очереті. Для письма використовували тростину, невеликий горщик із водою та пенал із заглибленнями для чорної та червоної фарб.
Довгий час основну проблему становило розшифрування ієроглі­фів. Розгадати загадку давніх папірусів удалося французькому вче­ному Жану Франсуа Шампольону.

В одинадцять років він уперше побачив напис, зроблений ієроглі­фами. «Чи можна це прочитати?» — запитав він у секретаря Єгипет­ського інституту, фізика й математика Жозефа Фур'є, який показав хлопчикові єгипетську колекцію. Фур'є заперечно похитав головою. «Я це прочитаю,— упевнено сказав маленький Шампольон,— я про­читаю це, коли виросту!».
Так і сталося через багато років, коли Шампольон спочатку роз­шифрував імена Птолемея та Клеопатри, а потім знайшов ключ до читання єгипетських ієрогліфів.
Метод «Мнемоторики»

2. Наукові знання.
Метод «Навчаючи - вчусь»
Метод «Мнемоторики»
3. Освіта.
Коментоване читання.
Повчання Хеті, сина Дуауфа, своєму синові Пепі
ü Будь писарем, сину мій, добре живеться писарям у Єгипті... Писарі ведуть облік податків фараона, вони завжди чисто одягнені, і в них удосталь усілякої їжі.
ü Важко опанувати грамоту, батьку, чому я обов'язково повинен стати писарем?.. Ось поглянь: на березі землероби збирають багатий урожай, певно, їм добре живеться. Я хочу бути землеробом: увесь день вони на повітрі, завжди в них на столі свіжі коржі з медом, молоко, овочі, м'ясо.
ü Ти помиляєшся,— говорить старий,— жалюгідна доля в се­лян. Цілий день працює землероб під палючим сонцем і лише над­вечір повертається до своєї хатини. Вечеряє він черствим коржем і тільки-но ляже спати, як дружина будить його: «Настав час уста-' вати, уже розвиднілося...».
ü Я не знав цього,— каже син,— тоді я стану ремісником, буду ткачем...
ü Ти погано знаєш життя міських ремісників: ткач сидить ці­лий день, зігнувшись біля верстата, і вдихає пил від ниток... А кра­сиві тканини, що їх робить ткач, носять інші: вельможі фараона, воєначальники, писарі. Будь писарем, сину мій!..
ü О сину мій, якби я міг змусити тебе полюбити книги навіть біль­ше, ніж рідну матір!».
Запитання   до   тексту.
1)    Чому батько переконував сина стати писарем?
2)    Як ви вважаєте, чому син не хотів учитися?
3)    Пригадайте, скільки знаків було в давньоєгипетському письмі.
Навчитися грамоти в Єгипті було дуже важ­ко. У Єгипті цінували грамотних людей, писарі ставали чиновника­ми, наближеними до фараона.
Метод «Мнемоторики»
4.        Література.
Запитання на повторення.
1)    Що таке міф?
2)    Стисло перекажіть зміст міфу про Озіріса.
3)    Які відомості про життя давніх єгиптян ми можемо одержати з цього міфу?
Міфи є не тільки цін­ними історичними джерелами, але й творами художньої літератури. Крім міфів, до нас дійшли інші види художньої літератури єгиптян: казки, повісті, повчання, пісні.
Учитель називає деякі пам'ятки літератури Давнього Єгипту — «Казка про мореплавця з розбитого корабля», «Розповідь єгиптянина (Іінухета», «Повчання Птахотепа», уже відоме учням «Повчання Хеті...».
Твори художньої літератури є свідченням високого рівня розвитку культури Давнього Єгипту.
Метод «Мнемоторики»
5. Архітектура (культові споруди) та мистецтво
Запитання на повторення.
1.     Які споруди будувалися в Давньому Єгипті для вшанування фараонів?
2.     Назвіть найбільш відомі піраміди.
3.     Чому піраміди зараховують до Семи чудес світу?
4.     Із якою метою споруджувалися храми?
Перегляд відеоматеріалів (4.45).

У кожному єгипетському храмі в спеціальному приміщенні — святилищі — зберігалася статуя бога чи богині. Щодня жерці цього храму вмивали, одягали й годували статую, а потім підносили до неї молитви. Головною частиною будь-якого храму був величезний зал із розписними колонами та стінами, укритими написами релігійного змісту.
Одним зі славнозвісних єгипетських храмів є храм, збудований у Гізі біля піраміди Хефрена, фараона IV династії Давнього Єгипту. Храм побудований із великих монолітних блоків ґраніту, сполучений із пірамідою брукованим переходом. У храмі містяться статуї фарао­на, камінь для яких було привезено з далеких каменярень Нубії.
Не­далеко від брукованої дороги розташований Великий Сфінкс (фігура лежачого лева з людською головою) із портретними рисами самого Хефрена.
Метод «Мнемоторики»
Фізкульхвилинка
виконання єгипетського танцю
Наш храм побудований. Він такий високий, що доходить до самих небес, де проживали єгипетські боги. Тож давайте познайомимося з ними. Тільки будьте обережні, тому що єгипетські боги зневажать прости смертних людей і можуть покарати вас за неправильну поведінку.
Практична робота.
Робота з ілюстраціями.
Серед давніх вірувань єгипетська релігія чи не найскладніша. Єгиптяни вшановували божества, утілені в образі людини, тварини або в образах, які поєднували ті й ті риси. Обожнювали також явища природи, небесні тіла. Про життя богів, створення світу оповідають міфи. Так, в одному з міфів ідеться про Озіріса - володаря потойбічного світу.
 Колись, дуже давно, вірили єгиптяни, країною правили боги. Озіріс був богом-царем, він навчив людей рільництва, виноградарства осілого способу життя, співів, танців, музики, навчив також шанувати богів. Брат Озіріса, Сет, був утіленням зла, насильства та руйнувань. Сет заманив брата в пастку й убив його. Дружина Озіріса, Ізіда, знайшла тіло чоловіка й оживила його. Бог Озіріс воскрес, але не захотів лишатися на землі, а став правити в царстві мертвих та чинити суд. Віру в Озіріса втілено в господарському календарі давніх єгиптян. Посуху в травні-червні вони пов'язували зі смертю Озіріса. Коли ж розливалися води Нілу, зеленіли поля та дерева, єгиптяни знали - ожив Озіріс. Владу над людьми Озіріс передав синові Гору. Бог Гор став покровителем влади фараона, він уособлював небо та світло. Зображували Гора з головою сокола.
 Допомагав Озірісу порядкувати в царстві мертвих бог Анубіс - його зображували з головою шакала. Анубіс охороняв могили та мумії, супроводжував душі померлих у підземний світ.
 Особливою повагою користувався бог мудрості Тот - у нього голова птаха ібіса з довгим дзьобом. Це він навчив людей читати й писати -вважали давні єгиптяни.
 Найшанованішим богом давніх єгиптян був бог сонця Ра. Інші його імена - Амон і Амон-Ра. Міфи розповідають, як щоранку Ра на золотому човні випливає з-за східних гір і рухається по небу на захід. Зображували бога Ра в людській подобі, здебільшого з головою сокола. На голові бога осяйно виблискує сонячний диск, який дарує світу тепло й світло. З появою Ра оживає природа, прокидаються люди та птахи. Але ось день хилиться до вечора, бо човен Амона-Ра спускається з небес: на західному краю неба запливає у ворота підземного царства.
 Зробіть висновок про те, у що та в кого вірили давні єгиптяни. Які явища природи відображено в міфі про Озіріса та Сета? Чому давні єгиптяни найбільше вшановували Амона-Ра, Озіріса та ІзІду?
Розповідь про тотеми.
Робота з «чоловічком
2. Які уявлення про потойбічне життя втілено в міфах про «суд Озіріса»?
 За давньоєгипетськими віруваннями, щоб отримати життя в царстві мертвих, людина повинна була мати тіло, аби в нього могла вселитися душа померлого. Тому єгиптяни прагнули якомога довше зберегти тіло покійника. Мумію, у якій має «жити двійник», клали в саркофаг. Гробницю, де стояв саркофаг, вважали будинком небіжчика.
 У давніх єгиптян виникла віра в те, що після смерті душа людини проходить перед володарем потойбічного світу Озірісом і звітує про своє земне життя. Бог мудрості Тот та богиня правосуддя Маат перевіряють правдивість слів небіжчика та зважують його серце, бо саме в серці, вважали єгиптяни, міститься розум людини. Якщо мертвий чинив погано, його кидають у пащу чудовиська. У нагороду за добрі вчинки та праведне життя людина потрапляє на поля Іалу — у край, де не треба важко працювати, бо там поля вже впорядковані каналами й дамбами, а земля сама родить усе потрібне.
Працюймо самостійно.
Завдання 1. Назви бога.
Робота зі схематичними малюнками.
Підпишіть богів
ІV. Висновки  та  узагальнення.
Тестування.

V. Домашнє  завдання.
1.     Опрацювати матеріал підручника
2.     Підготуватися до уроку узагальнення з теми Давній Єгипет"

четвер, 3 грудня 2015 р.

Урок узагальнення і систематизації знань і вмінь з теми «Стародавній Єгипет»
Мета:Систематизувати та узагальнити знання, здобуті учнями впродовж вивчення теми; з’ясувати як учні вміють застосовувати знання, користуватися фактичним матеріалом, картою, хронологією, вживати термінологію;
-розвивати навички самоконтролю, вміння користуватися одержаними знаннями, продовжити формування вміння висловлювати власне ставлення до проблем, що розглядаються;
-сприяти вихованню пізнавального інтересу учнів до вивчення  історії.
Очікувані результати:Після цього уроку учні зможуть:
-називати час утворення єдиної держави в Єгипті; імена найвідоміших фараонів; головних давньоєгипетських богів; заняття єгиптян;
найважливіші досягнення давньоєгипетської культури;
-правильно застосовувати відлік років до нашої ери;
-показувати на карті долину річки Ніл; територію Єгипетської держави; основні столиці Єгипту;
-застосовувати та пояснювати поняття: держава,фараон, жрець, ієрогліф, папірус, міф,тощо;
-наводити приклади відбиття в міфах та релігії життя єгиптян, розвитку культури;
-пояснювати вплив природних умов на життя людей;
-визначати особливості держави в Давньому Єгипті,господарського та духовного життя.
Тип уроку: урок-експедиція.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація  «Стародавній Єгипет», відеофільм «Загадки історії. Таємниця семи пірамід».
Хід уроку
І. Організація класу та оголошення теми й мети уроку
Дорогі діти! Наш сьогоднішній урок незвичайний. Я пропоную вам стати учасниками захоплюючої експедиції, сподіваючись на те, що немає серед вас жодного учня, хто б не мріяв про це. З класу ми виходити не будемо, цю експедицію, насправді, можна провести тільки завдяки вашій уяві і фантазії, шановні шестикласники.
Отож, зараз ми відправимось в експедицію до країни, історію якої вивчали впродовж останніх п’яти уроків. Про яку країну, діти, йде мова? Звичайно ж, про Стародавній Єгипет.
Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку « Стародавній Єгипет». Наша мета – узагальнити та систематизувати вивчений матеріал, закріпити вміння й навички, отримані впродовж вивчення теми.
Діти, давайте пригадаємо, яких сторінок історії давнього Єгипту ми торкнулися впродовж вивчення теми (природно-географічного становища, заняття населення, виникнення держави, її розвитку і занепаду, культури, релігії). Так, правильно, молодці! Саме ці питання будуть об’єктом дослідження нашої експедиції. Закликаю вас бути уважними, зібраними і активними. Отож, вирушаймо.
ІІ. Основна частина уроку
1.                 Наша експедиція до Єгипту не можлива без знання термінології. Отож, починаємо її термінологічною розминкою. Ваше завдання – чітко і лаконічно дати визначення понять (презентація- 11 слів: папірус, шадуф, піраміда, фараон, мастаба, саркофаг, мумія, ном, номарх, ієрогліфи).
2   А зараз об’єктом дослідження нашої експедиції стає природно-географічне становище Єгипту. Для цього використаємо карту. Один учень біля дошки дає характеристику становища Єгипту.
А ви, шановні члени експедиції, будьте уважні – ваше завдання:
1-ша група – на основі характеристики ,визначити умови сприятливі для життя населення і ведення господарства.

2-га група – несприятливі (демонстрація слайду).


Щоб мати можливість рухатися далі, давайте закріпимо знання географічного положення з допомогою контурної карти, виконавши на ній 
3 завдання:
- річка Ніл і її пороги;
- Верхній Єгипет і Нижній Єгипет;
- столиці Давнього і Середнього царства (Мемфіс і Фіви).

 1.   Наявність сприятливих географічних умов давали можливість єгиптянам займатися господарством. Нашій експедиції потрібно з’ясувати, якими були заняття жителів Єгипту .Ваше завдання – заповнити схему.

Заняття жителів Єгипту



 Ми з вам проживаємо в селі. Як ви думаєте, у якій сфері у нас більше зайняте населення: у промисловості чи сільському господарстві? Звичайно ж,  у сільському господарстві. Отож, нашу експедицію, я думаю, більше і цікавитиме сільське господарство. Давайте дослідимо, що вирощували єгиптяни і як вони це робили.
Отже, що вирощували єгиптяни? (пшеницю, ячмінь, льон)
А як вони це робили ми з’ясуємо встановивши послідовність сільськогосподарських робіт (один учень біля дошки дає   коментар до схеми).
1.     Розвиток господарства привів до накопичення багатства, а це в свою чергу привело до виникнення між єгиптянами  нерівності а згодом і до утворення держави.
Завдання експедиції – з’ясувати, яким був процес утворення єдиної держави в Єгипті, використовуючи опорну схему (один учень біля дошки)
2.    З виникненням нерівності і держави єгипетське суспільство набуло чіткої структури. Отож, зараз наша експедиція досліджує цю структуру.  Ваше завдання – заповнити пропуски в схемі і зробити висновок 


Висновок: влада фараона безмежна – раби, «живі-убиті», найбільш безправні члени суспільства – чітка вертикаль.
1.  Історія Єгипту нараховує кілька тисячоліть. За цей час відбулося багато подій. Найважливіші з них перед вами у хронологічній таблиці. Та є одна проблема. У ній потрібно навести лад, встановивши правильну відповідність між датами і подіями. До роботи, члени експедиції . 





А поки наводиться лад, ми з вами розв’яжемо  кілька хронологічних задач на лічбу років в історії (усний рахунок – працюють всі на місцях:
- Філософ Сократ жив у 470-388 рр. до н.е. Чи міг він бути свідком Саламінської битви, яка відбулася у 480 р. до н.е.?
- За легендою Рим був заснований у 753 р. до н.е. Скільки років цьому місту? (2761 рік)
- 2761 р. – яке це століття? А тисячоліття?
1.      Ми вже з’ясували з вами, що при владі в Єгипті були фараони. Серед них були ті, які своїм основним завданням вважали розширення кордонів своєї держави. Саме з цією метою й здійснювали завойовницькі походи. А також ті, які намагалися змінити становище в державі шляхом реформ. Увага, експедиція, завдання – з’ясувати імена цих фараонів .
Звичайно ж, успішність походів була можлива завдяки добре організованому війську. Яким воно було? Давайте дослідимо .
2.     У ХІ ст. до н.е. за часів Пізнього царства ситуація в середині Єгипетської держави погіршилося. Єгипет занепав, а в 525 році до н.е. був завойований Перською державою. Відтоді самостійна держава Єгипет припинила існування. Завдання для експедиції – з’ясувати причини цього явища (демонстрація слайду).


1.                 Мабуть, найцікавішою сторінкою історії кожної держави є її культура! Тому нашій експедиції потрібно буде провести інтерактивне дослідження. Вам потрібно довести або спростувати думку про те, що культура Стародавнього Єгипту досягла досить високого рівня розвитку? Для відповіді на поставлене запитання використаємо метод «Прес». Нагадаємо схему відповіді: я вважаю…, тому що…, отже… 
Демонстрація слайду.

10 Серед членів нашої експедиції, як виявилося, багато істориків, географів, культурологів, археологів. Сподіваюся, є серед нас і  журналісти. Уявімо, що вам вдалося взяти інтерв’ю у головного бальзамувальника єгипетських фараонів, який носив маску Анубіса. Щоб він вам розповів? (слайд )


Єгиптяни були дивним народом: з одного боку вони винайшли математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність, з іншого ж ніяк не могли навести лад серед власних богів. Навіть про те, як створювався весь цей світ, єгиптяни думали неоднаково. Проте об’єднувалися вірою в загробне життя, бажанням потрапити до «країни мертвих», де існує повний достаток. Завдання для нашої експедиції – дослідити, якими були головні боги СтародавньогоЄгипту. Ваше завдання – заповнити схему


Перевіримо виконання завдання. Демонстрація слайду.

Скласти уявлення про релігійні вірування єгиптян нам допомагають міфи. Особливо популярний міф про Осіріса. Давайте пригадаємо його .
1.    Здавалося б історія Єгипту відкрита прочитана книга, але ні. Є в ньому велика загадка – піраміди. «Все боїться часу, а час боїться пірамід». Чому цей вислів істинний? У чому загадка пірамід? Спробуймо розібратися в цьому, шановна експедиціє, за допомогою відеофільму (демонстрація відеофільму «Загадки історії. Таємниця семи пірамід»).
На жаль, фільм поставив перед нами ще більше запитань, замість того, щоб дати відповідь. Та я дуже сподіваюся, що багатьох із вас так захопила і зацікавила ця держава Стародавній Єгипет, що в майбутньому ви станете справжніми єгиптологами. І таки дасте відповідь на всі запитання, які пов’язані з єдиним з семи чудес світу, яке збереглося до сьогодні – пірамідами.
2.                 А зараз  – факт-тастика. До вашої уваги єгипетські цікавинки. Чи знаєте ви, що …? (два учні – випереджувальне завдання).
ІІІ. Підсумковий етап уроку
На цьому наша експедиція до Стародавнього Єгипту завершена. Я пропоную вам виконати останнє завдання – тестування, яке покаже, наскільки знаючими і уважними були всі члени нашої експедиції. .
IV. Підбиття підсумків
Після тестування всі учні отримують оцінки.
Ну що ж, ми кажемо, прощавай країно, яку Геродот назвав дарунком Нілу! На нас вже чекає історія країн Передньої Азії, зокрема, одна з найдавніших цивілізацій на планеті – Шумер.
V.Рефлексія.
Чи досягли ми поставленої мети ?
Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
        VІ .Домашнє завдання
Провести дослідження «Чи є піраміди на території України?»        

вівторок, 1 грудня 2015 р.

Тема: Стародавній Єгипет. Господарське і повсякденне життя давніх           
           єгиптян. Суспільство.

Мета: Ознайомити учнів із географічним положенням та природними умовами Давнього Єгипту, основними заняттями давніх єгиптян, показати взаємозв’язок зайнятості населення із природними умовами;
Продовжувати роботу  з розвивитку вміння критично мислити, аналізувати, вміння виділяти головне в темі, коротко формулювати думки;
 Виховувати інтерес до історичної спадщини та минулого людства, культуру спілкування та співпраці.
Тип уроку: урок – мандрівка.
Обладнання:  О.Г.Бандровський ,В.С.Власов. «Всесвітня історія.Історія України 6 клас» вид.»Генеза», роздатковий матеріал, аплікації, ілюстрації до теми, історичний атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас»,
Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть: визначати географічне положення Давнього Єгипту, характеризувати природу держави, називати заняття єгиптян, найважливіші досягнення господарства, побут давніх єгиптян; показувати на карті Давню Єгипетську державу, долину річки Ніл;застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «поріг», «дельта». «папірус». «повінь»; пояснювати вплив природних умов на життя людей, висловлювати власну думку про рівень життя і зайнятості населення.
Хід уроку
І. Організаційний момент
 - Діти, для нас з вами на адресу нашої школи надійшов незвичайний лист. Нас запрошує туристична фірма «Світ навиворіт» на відпочинок. (вчитель відкриває конверт і зачитує запрошення)
« Шановні шестикласники!
Запрошуємо вас і вчителя історії, за вашу наполегливу працю, відпочити у дивовижній країні пірамід  та сфінксів – Давньому Єгипті.»
З повагою дирекція компанії «Світ навиворіт».
-         Ми помандруємо у часі в далеку африканську країну Єгипет. Збираємося у дорогу. А як ви думаєте, що нам потрібно? (машина часу, знання про історію тієї  країни, карти, довідники, словники, записники, фотоапарат…)


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1 Вправа «Мікрофон»
1.  А чи знаєте ви  де ця країна, і в який час ми помандруємо?
2.  Що ви  хотіли б побачити у Давньому Єгипті?
3.  Чи хотіли б ви дізнатися чим займалися люди і які їх винаходи дійшли до наших днів?
4. Як ви думаєте чи буде нам там цікаво?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
( вчитель повідомляє тему уроку ,яка заздалегідь записана на дошці)
-         На уроці ми повинні навчитися визначити географічне положення країни, характеризувати життя та господарську діяльність людей, визначите яке значення має історія даної країни в всесвітній історії людства.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Отже, вирушаємо в мандрівку? Всі готові? Бажаю нам успіху і цікавої подорожі.
(Робота із картою) Як ви думаєте, на чому ми вирушимо у подорож? Нам допоможе підручник ст. 47. ( учні мовчки читають текст, обведений прости олівцем).
- Ми попливемо на кораблі. Але дещо змінимо маршрут. Через наше село протікає невеличка річечка,яка впадає в р.Десенку. Наш потічок маленький і по ньому ніколи кораблі не плавають, але і кораблик наш уявний. І шлях наш пролягатиме так :
 (вчитель корабликом пропливає по карті річкою Десенка – Пд.Буг – Дніпро-Чорне море – протока Босфор –Мармурове море - протока Дерданели – Середземне море – річка Ніл) От ми уже у Єгипті. Нас зустрічає гід і для того, щоб продовжити мандрівку, нам треба переглянути відео повідомлення від  Р.Саакаянця і заповнити карточки – візитки.
(учні переглядають відеоматеріал і заповнюють карточки із пропущеним текстом)
Карточка – візитки.
На північному сході материка …………… на узбережжі ……………… моря знаходиться країна Єгипет. Через її територію протікає найбільша в світі річка ……….
Африка дуже жаркий материк. Дощі випадають дуже рідко. І весь час стоїть нестерпно спека. В Африці є найбільша в світі пустеля …………… бідна на рослинність. Квітучим садом в Африці називають долину річки ……… Там майже 5 тис. років тому утворилася Єгипетська держава, яка простяглася  від ……моря до перших нільських порогів.
Учитель - Знайдіть подібні і відмінні риси географічного положення між Україною і Давнім Єгиптом? (учні відповідають)
- Ми мандруємо водами Нілу. Ця річка у своїх водах приховує не одну таємницю,і   
хоче з нами поділитись.( до класу заходить учень у вбранні річки)
Ніл -  Я божественна і найдовша в світі річка Ніл. Життя людей Єгипту залежить від мене. (показує по карті) Я беру початок біля самого екватора. Мої води  у верхній течії бурхливо долають пороги, а в нижній, наближаючись до Середземного моря, течуть широко і вільно. Мої води впадають у Середземне море, розгалужуючись на рукави. Стародавні греки назвали це місце дельтою, бо воно нагадувало їм одну з літер їхнього алфавіту. (показує на карточці букву дельта і порівнює її із зображенням на карті)
( До класу заходить єгиптянин)
Єгиптянин. - Радий вас вітати у нашій країні Та-Кемет.
Вчитель: Діти ми напевне помилилися і не туди припливли? Щоб дізнатися, чи насправді ми помилилися, нам потрібно звернутися до нашого помічника. Що є найбільшим нашим помічником і порадником? Правильно, книжка.(робота із підручником ст.48-49  . Учні відповідають, висловлюють свої думки, переконуються в тому, що ми не заблукали. )
Єгиптянин: - Погляньте, он в долині річки росте єгипетський очерет - папірус. Ви знаєте, що це таке і для чого його використовували.В очереті водяться незчисленні зграї різних птахів. У воді живуть крокодили і бегемоти, а також багато риби. На берегах Нілу розкинулися гаї акацій, пальм, сикоморів і тамарисків. У Стародавньому Єгипті водилися слони, жирафи, носороги, кабани, антилопи, а в пустелі лунало грізне рикання лева й пантери.
(Єгиптянин оглянувся по класі і побачив річку Ніл, падає перед нею на коліна)
Єгиптянин:- Ніл – божественна, річка! Твої розливи – це життя. Якщо ви хочете мандрувати нашою країною, ви маєте дати відповідь на такі питання. (вручає вчителю згорток папірусу. Вчитель розгортає його, вивішує на дошку. А сам розповідає про розлив Нілу)
Вчитель - Розливи річки Ніл відбувається щороку. В Єгипті дмуть посушливі вітри – суховії, які приносять жарке дихання пустелі. Особливо страшний вітер хамсин. (вчитель зачитує уривок з поеми Лесі Українки ) Арабською це слово означає «п’ятдесят»,тому що вітер дме із пустелі 50 днів. Єгипет перетворюється на випалену сонцем пустелю. Коли із півночі повіяло прохолодою, то далеко  на півдні ,звідки тече Ніл, починається сезон дощів. Поступово вода в Нілі піднімається і стає каламутною й зеленою. Річка виходить з берегів – починається повінь. Днів через десять вода в Нілі стає червоною, ніби кров. Повінь триває три місяці – з червня до вересня. Вода піднімається на 7м. Потім вода спадає, залишаючи на берегах товстий шар родючого намулу. Товщина цих річкових наносів за багато років досягла 11м., а в дельті Нілу – до 20м. тому стародавні єгиптяни назвали свій край «Дарунок Нілу». Єгиптяни пояснювали причини розливу Нілу тим, що десь на півдні, за річковими порогами,  в печері сидить бог Хапі. У руках у нього два жбани з водою, з яких він виливає воду. В літку бог виливає води більше, тому що Ніл виходить з берегів. Чи правильно стародавні єгиптяни пояснювали причини розливу Нілу?
Напис на папірусі.
1. Яке значення для стародавніх єгиптян мали розливи Нілу?
2. Єгиптяни називали свою країну «Чорна земля», як ця назва була пов’язана з розливом Нілу?
3. «Єгипет – дарунок Нілу». Поясніть цей вислів.( учні відповідають)
Як ви думаєте, яке заняття у Єгипті займає провідне місце і як воно пов’язано із розливом річки?(землеробство)
Розповідь вчителя
 Після повені долина річки добре зволожена і покрита родючим намулом. В цей період починається оранка. Орали биками. Засівали поля пшеницею та ячменем. Після сівби на поле виганяли корів та овець, щоб вони своїми ратицями втоптали зерно у землю.
Коли на Україні починається сівба?Єгиптяни ж сіяли в листопаді і в грудні.
На основі моєї розповіді складіть сільськогосподарський календар який ми подаруємо єгипетським селянам. На це вам дається 3 хв. Для цього використайте малюнок ст. 57.
Прийом «евристична бесіда»
1.У Єгипті спекотно і сухо. Як ви думаєте, яке землеробство мало місце: зрошувальне чи осушувальне і чому?
2. Чи могла одна сім’я копати канали і будувати дамбу?
Єгиптяни ці роботи виконували гуртом, цілим селищем. В Єгипті родову общину замінила сільська община.
3. Як на вашу думку збирали єгиптяни врожай?
Так як і ми серпами.Зате обмолочували за допомогою худоби.
Ми вже добре вивчили про розвиток сільського господарства, але про долю селян ми нічого не знаємо. Отже вирушаємо у село.
(робота із підручником і джерелом  ст. 52.)
Із єгипетських сіл ми вирішили прогулятися вулицями міст і завітати на базар, щоб придбати гостинці і сувеніри. При вході на базар ми побачили сувій папірусу. На ньому єгипетський сановник  Ахтой розповідає про працю ремісників. Із неї ми дізнаємося про життя ремісників. Яких ремісників ви хочете відвідати? (робота із підручником ст. 58-59. Клас ділиться на 5 груп)
«П’ятихвилинне есе»
Написати на протязі 5-ти хвилин свої враження про життя ремісників.
(учні опрацьовують  текст підручника і пишуть «п’ятихвилинне есе».)
Виступи учнів.
- Діти, вам сподобалася подорож?
-Що ви хотіли б ще побачити?
На наступному тижні  ми помандруємо до єгипетських пірамід і спробуємо відкрити таємниці їх побудови. А тепер час повертатися назад. Для цього нам потрібно дати відповіді на питання запропоновані єгиптянином.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
-Що сьогодні на уроці історії найбільше вам сподобалося ?
-Що вас найбільше вразило ?
-Про що ви хотіли б розказати своїм друзям про нашу країну?
-А зараз з'ясуємо , що ви найбільше запам’ятали.
1. На якому материку розташована держава Давній Єгипет?
2. Яка річка протікає через Єгипет і є найдовшою річкою світу?
3. Як називали греки гирло річки Ніл?
4. Як називали єгиптяни свою країну і чому?
5. Що таке папірус?
6. Що таке хамсин?
7. Чому єгиптяни свій край називали «Дарунок Нілу»?
8. Назвіть основне заняття єгиптян?
9. Чому життя ремісників було дуже важким?
10. Які ремесла дійшли до наших днів?
VІ Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання

Вивчити параграф , на контурну карту нанести державу давній Єгипет, позначити перший нільський поріг. Для учнів з високим рівнем знань підготувати повідомлення «Життя фараона».
Тема уроку: Узагальнення знань з теми «Стародавній Єгипет»
Мета уроку:  шляхом проведення рольових ігор та захисту творчих  проектів на вивчену тему закріпити та узагальнити знання   учнів з теми “ Стародавній Єгипет ”; навчати учнів порівнювати особливості розвитку   Єгипту в різні часи та характеризувати сучасне становище країни;  перевірити вміння учнів правильно оперувати                             засвоєними поняттями та термінами.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть:
ü Правильно застосовувати відлік років до нашої ери, називати час утворення та хронологічні межі історичного розвитку держави в Єгипті;
ü Визначати особливості розвитку Єгипту;
ü Доводити правильність власної думки, використовуючи набуті знання;
ü Розповідати та захищати дослідницький проект по вивченій темі;
ü Характеризувати окремі історичні особистості, пов’язані з історією Давнього Єгипту;
ü Застосовувати та пояснювати на прикладах поняття і терміни.
Обладнання: книжкова виставка, , речі, пов’язані з Єгиптом,  символи Єгипту – вода і пісок, контурні карти, атлас, листок з оцінками за проекти, ілюстрації і фотографії, “чорний ящик”,  ноутбук.
Тип уроку: урок узагальнення.
ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
На початку вивчення теми “Давній Єгипет” учні отримали запропонований перелік тем для створення творчо – дослідницьких проектів:
•        Давній Єгипет
•        Релігія в Давньому Єгипті
•        Мумії Єгипту
•        Поховальний обряд в Стародавньому Єгипті
•        Загадки пірамід
Група дослідників Єгипту готує звіт про сучасне становище країни, характеризує економічне та політичне становище, вказує на особливості розвитку.
ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Налаштування на урок.
-Уявіть, що ваша голова зараз перетворилась на велетенську шафу, в якій є безліч шухляд для збереження певної інформації. Віднайдіть історичну поличку і підготуйте її, щоб дістати потрібне з вивченого вже раніше матеріалу та покласти нову інформацію.
Повідомлення теми уроку.Мотивація.
-Ми з вами сьогодні будемо вирішувати кросворд, грати в історичні ігри, захищати проекти, переглянемо електронну презентацію та підведемо підсумки у вивченні даної теми.
ІУ Робота над темою уроку
Історична розминка
-Проведемо історичну розминку. Згідно вашого домашнього завдання, ви повторювали все вивчене про країну Давній Єгипет. Саме тому зараз вам пропонується вирішити невеликий кросворд. (Кожен учень отримує завдання і швидко його виконує. Перші три учні після перевірки отримують оцінки).                                     
1.      Ім’я бога сонця в Єгипті ( Ра ) .
2.      Назва єгипетської столиці періоду Середнього царства ( Фіви ).
3.      Ім’я бога потойбічного царства ( Осіріс ).
4.      Назва єгипетської столиці за часів правління Ехнатона ( Ахетатон ).
5.      Ім’я фараона, який ліквідував усі реформи Ехнатона і повернув столицю в Мемфіс ( Тутанхамон ). 
Слово вчителя:
-А зараз давай те пригадаємо основні моменти історії Давнього Єгипту, використовуючи в разі потреби атласи чи контурні карти:
ü       Де знаходилась країна Давній Єгипет?
ü       Які географічні та кліматичні особливості її існування?
ü       Перелічіть основні заняття жителів Єгипту.
ü       Яких видатних особистостей вивчили?
ü       Назвіть головні періоди в історії даної країни.
ü       Як було створено єдину країну на цих територіях?
ü       Якою була соціальна структура єгипетського суспільства?
ü       Що, взагалі, значить термін “держава”?
ü       Чи було створено державу в Стародавньому Єгипті?
(Використовуючи метод “Прес”, учні доводять правильність твердження , що держава тут існувала здавна.
… Я вважаю, що …
… Тому,  що …
… Наприклад …
… Ось чому …)
(Підводяться підсумки  обговорення)
- Послухайте музику і скажіть з якої телепередачі взято уривок? (Звучить мелодія з телегри “Що? Де? Коли?”) Ви всі знаєте цю інтелектуальну гру. Пригадайте, що інколи там проходить конкурс вгадування особливих речей, які знаходяться в т. зв. “Чорному ящику”. Зараз і ми спробуємо відгадати, що знаходиться в нашому ящику. Для цього я скористаюсь спеціальними підказками – запитаннями.
-        Це одна з візиток Єгипту.
-        Її часто привозять як сувенір із Єгипту.
-        Має пряме відношення до культури Єгипту.
-        Опосередковано пов’язана з р. Ніл.
-        Річ рослинного походження.
-        Має дивний процес створення, бо для її виготовлення. використовується спеціальний молоток.
-        Служить для збереження інформації.
-        Гарно співіснує з розчином сажі.
Відповідь: ПАПІРУС.
-А зараз спробуємо шляхом гри пригадати відомих правителів та богів, які пов’язані з історією Давнього Єгипту. Гра називається “Відгадай героя” і полягає в з’ясуванні задуманої особистості за допомогою питань підказок. (Бажаючий учень виходить з класу, а решта учнів домовляються про героя, якого слід відгадати. Учень повертається і задає питання про належність невідомого героя до певної соціальної групи, з’ясовує стать, досягнення, особливості даної людини. А однокласники можуть давати стверджувальні відповіді підняттям рук угору, при чому не озвучивши її вголос. Оригінальні і швидкі відповіді відповідно оцінюються).
- Тепер перейдемо до головної частини нашого уроку – це підведення підсумків створення вами проектів – досліджень з історії Давнього Єгипту.
( Група дітей виходить до дошки і захищає власні проекти)
Вкінці конкурсу вчитель дає оцінку та присвоює номінації роботам: “Досконалість”, “Найяскравіша робота”,  “Оригінальність” , “Власна думка”, “Художній смак”…
-У нас напередодні уроку було створено групу науковців з учнів класу, які підготували звіт про своє дослідження сучасного становища Єгипту. Прослухаємо їхню інформацію.
(Учні, використовуючи інтерактивну вправу “Мікрофон”, по черзі оголошують свої цікавинки про Єгипет сьогодні)
СУЧАСНИЙ ЄГИПЕТ
Назва:               Єгипет або Арабська Республіка Єгипет.
                             Держава в Пн. Африці на Синайському півострові,
                             на узбережжі Середземного та Червоного морів.
Площа:                        1 000 450 км 2.
Населення:                69 537 000 чол.
Столиця:                     Каїр.
Найбільші міста:   Алексанрія, Ель – Гіза, Порт – Саїд, Суец.
        Форма правління:   республіка.
        Голова держави:     президент.
Релігія:                         іслам.
Грошова одиниця:  єгипетський фунт.
Єдина річка:              Ніл.
  Має запаси нафти, природного газу, залізної руди, фосфатів, марганцю, цинку, свинцю.
 Це аграрно-індустріальна країна.
 Вирощують довговолокнисту бавовну, рис, кукурудзу, пшеницю, цукор. В тваринництві переважає велика рогата худоба та птиця.
 В промисловості розвинуті галузі: текстильна, швейна, харчова, чорна та кольорова металургія, машинобудування, нафтопереробка.
 Великий прибуток дає туристична галузь, бо мільйони іноземців їдуть в Єгипет, щоб побачити його дива.

ІV. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.Оцінювання
-Отже, в Єгипті сформувалася одна з перших  цивілізацій. Фактично вся історія Стародавнього світу – це історія перших цивілізацій. Пригадайте, що таке “цивілізація”, яке значення має цей термін?
- Чи всі згодні, що в Єгипті була одна з перших цивілізацій?  
  Метод “Займи позицію” – “ТАК” чи “НІ”          
- Сьогодні ми ще раз пройшлися вивченими сторінками історії Давнього Єгипту і внесли щось нове у вже набуті вами знання з даної теми. Ми довели, що єгипетська історія складова частина всесвітньої історії.
V. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

- Написати розповідь на тему: “Що мені сподобалось з історії Давнього Єгипту?”