Тема: Стародавній Єгипет. Господарське і
повсякденне життя давніх
єгиптян. Суспільство.
Мета: Ознайомити учнів
із географічним положенням та природними умовами Давнього Єгипту, основними
заняттями давніх єгиптян, показати взаємозв’язок зайнятості населення із
природними умовами;
Продовжувати
роботу з розвивитку вміння критично
мислити, аналізувати, вміння
виділяти головне в темі, коротко формулювати думки;
Виховувати інтерес до історичної спадщини та минулого
людства, культуру
спілкування та співпраці.
Тип
уроку: урок – мандрівка.
Обладнання:
О.Г.Бандровський ,В.С.Власов. «Всесвітня
історія.Історія України 6 клас» вид.»Генеза», роздатковий матеріал, аплікації,
ілюстрації до теми, історичний атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас»,
Очікувані
результати: Після цього уроку учні зможуть:
визначати географічне положення Давнього Єгипту, характеризувати природу
держави, називати заняття єгиптян, найважливіші досягнення господарства, побут
давніх єгиптян; показувати на карті Давню Єгипетську державу, долину річки Ніл;застосовувати
та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «поріг», «дельта». «папірус».
«повінь»; пояснювати вплив природних умов на життя людей, висловлювати власну
думку про рівень життя і зайнятості населення.
Хід
уроку
І.
Організаційний момент
- Діти, для нас з вами на адресу нашої школи
надійшов незвичайний лист. Нас запрошує туристична фірма «Світ навиворіт» на
відпочинок. (вчитель відкриває конверт і зачитує запрошення)
«
Шановні шестикласники!
Запрошуємо
вас і вчителя історії, за вашу наполегливу працю, відпочити у дивовижній країні
пірамід та сфінксів – Давньому Єгипті.»
З
повагою дирекція компанії «Світ навиворіт».
-
Ми помандруємо у часі в далеку
африканську країну Єгипет. Збираємося у дорогу. А як ви думаєте, що нам
потрібно? (машина часу, знання про історію тієї
країни, карти, довідники, словники, записники, фотоапарат…)
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
2.1 Вправа «Мікрофон»
1. А чи знаєте ви де ця країна, і в який час ми помандруємо?
2. Що ви
хотіли б побачити у Давньому Єгипті?
3. Чи хотіли б ви дізнатися чим займалися люди і
які їх винаходи дійшли до наших днів?
4. Як ви думаєте чи
буде нам там цікаво?
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку
( вчитель повідомляє
тему уроку ,яка заздалегідь записана на дошці)
-
На уроці ми повинні навчитися визначити
географічне положення країни, характеризувати життя та господарську діяльність
людей, визначите яке значення має історія даної країни в всесвітній історії
людства.
ІV.
Вивчення нового матеріалу
Отже, вирушаємо в
мандрівку? Всі готові? Бажаю нам успіху і цікавої подорожі.
(Робота із картою) Як
ви думаєте, на чому ми вирушимо у подорож? Нам допоможе підручник ст. 47. (
учні мовчки читають текст, обведений прости олівцем).
-
Ми попливемо на кораблі. Але дещо змінимо маршрут. Через наше село протікає невеличка
річечка,яка впадає в р.Десенку. Наш потічок маленький і по ньому ніколи кораблі
не плавають, але і кораблик наш уявний. І шлях наш пролягатиме так :
(вчитель корабликом пропливає по карті річкою Десенка
– Пд.Буг – Дніпро-Чорне море – протока Босфор –Мармурове море - протока
Дерданели – Середземне море – річка Ніл) От ми уже у Єгипті. Нас зустрічає гід і
для того, щоб продовжити мандрівку, нам треба переглянути відео повідомлення від
Р.Саакаянця і заповнити карточки –
візитки.
(учні переглядають
відеоматеріал і заповнюють карточки із пропущеним текстом)
Карточка
– візитки.
На північному сході
материка …………… на узбережжі ……………… моря знаходиться країна Єгипет. Через її територію
протікає найбільша в світі річка ……….
Африка дуже жаркий
материк. Дощі випадають дуже рідко. І весь час стоїть нестерпно спека. В Африці
є найбільша в світі пустеля …………… бідна на рослинність. Квітучим садом в Африці
називають долину річки ……… Там майже 5 тис. років тому утворилася Єгипетська
держава, яка простяглася від ……моря до
перших нільських порогів.
Учитель
- Знайдіть подібні і відмінні риси географічного положення між Україною і
Давнім Єгиптом? (учні відповідають)
- Ми мандруємо водами
Нілу. Ця річка у своїх водах приховує не одну таємницю,і
хоче з нами поділитись.(
до класу заходить учень у вбранні річки)
Ніл - Я божественна і найдовша в світі річка Ніл.
Життя людей Єгипту залежить від мене. (показує по карті) Я беру початок біля
самого екватора. Мої води у верхній
течії бурхливо долають пороги, а в нижній, наближаючись до Середземного моря,
течуть широко і вільно. Мої води впадають у Середземне море, розгалужуючись на
рукави. Стародавні греки назвали це місце дельтою, бо воно нагадувало їм одну з
літер їхнього алфавіту. (показує на карточці букву дельта і порівнює її із
зображенням на карті)
( До класу заходить
єгиптянин)
Єгиптянин.
- Радий вас вітати у нашій країні Та-Кемет.
Вчитель:
Діти ми напевне помилилися і не туди припливли? Щоб дізнатися, чи насправді ми
помилилися, нам потрібно звернутися до нашого помічника. Що є найбільшим нашим
помічником і порадником? Правильно, книжка.(робота із підручником ст.48-49 . Учні відповідають, висловлюють свої думки,
переконуються в тому, що ми не заблукали. )
Єгиптянин:
- Погляньте, он в долині річки росте єгипетський очерет - папірус. Ви знаєте,
що це таке і для чого його використовували.В очереті водяться незчисленні зграї
різних птахів. У воді живуть крокодили і бегемоти, а також багато риби. На
берегах Нілу розкинулися гаї акацій, пальм, сикоморів і тамарисків. У
Стародавньому Єгипті водилися слони, жирафи, носороги, кабани, антилопи, а в
пустелі лунало грізне рикання лева й пантери.
(Єгиптянин оглянувся по
класі і побачив річку Ніл, падає перед нею на коліна)
Єгиптянин:-
Ніл – божественна, річка! Твої розливи – це життя. Якщо ви хочете мандрувати
нашою країною, ви маєте дати відповідь на такі питання. (вручає вчителю згорток
папірусу. Вчитель розгортає його, вивішує на дошку. А сам розповідає про розлив
Нілу)
Вчитель
- Розливи річки Ніл відбувається щороку. В Єгипті дмуть посушливі вітри –
суховії, які приносять жарке дихання пустелі. Особливо страшний вітер хамсин.
(вчитель зачитує уривок з поеми Лесі Українки ) Арабською це слово означає
«п’ятдесят»,тому що вітер дме із пустелі 50 днів. Єгипет перетворюється на
випалену сонцем пустелю. Коли із півночі повіяло прохолодою, то далеко на півдні ,звідки тече Ніл, починається сезон
дощів. Поступово вода в Нілі піднімається і стає каламутною й зеленою. Річка
виходить з берегів – починається повінь. Днів через десять вода в Нілі стає
червоною, ніби кров. Повінь триває три місяці – з червня до вересня. Вода
піднімається на 7м. Потім вода спадає, залишаючи на берегах товстий шар
родючого намулу. Товщина цих річкових наносів за багато років досягла 11м., а в
дельті Нілу – до 20м. тому стародавні єгиптяни назвали свій край «Дарунок
Нілу». Єгиптяни пояснювали причини розливу Нілу тим, що десь на півдні, за
річковими порогами, в печері сидить бог
Хапі. У руках у нього два жбани з водою, з яких він виливає воду. В літку бог
виливає води більше, тому що Ніл виходить з берегів. Чи правильно стародавні
єгиптяни пояснювали причини розливу Нілу?
Напис на папірусі.
1. Яке значення для
стародавніх єгиптян мали розливи Нілу?
2. Єгиптяни називали
свою країну «Чорна земля», як ця назва була пов’язана з розливом Нілу?
3. «Єгипет – дарунок
Нілу». Поясніть цей вислів.( учні відповідають)
Як ви думаєте, яке
заняття у Єгипті займає провідне місце і як воно пов’язано із розливом річки?(землеробство)
Розповідь
вчителя
Після повені долина річки добре зволожена і
покрита родючим намулом. В цей період починається оранка. Орали биками.
Засівали поля пшеницею та ячменем. Після сівби на поле виганяли корів та овець,
щоб вони своїми ратицями втоптали зерно у землю.
Коли на Україні
починається сівба?Єгиптяни ж сіяли в листопаді і в грудні.
На основі моєї
розповіді складіть сільськогосподарський календар який ми подаруємо єгипетським
селянам. На це вам дається 3 хв. Для цього використайте малюнок ст. 57.
Прийом
«евристична бесіда»
1.У Єгипті спекотно і
сухо. Як ви думаєте, яке землеробство мало місце: зрошувальне чи осушувальне і
чому?
2. Чи могла одна сім’я
копати канали і будувати дамбу?
Єгиптяни ці роботи
виконували гуртом, цілим селищем. В Єгипті родову общину замінила сільська
община.
3. Як на вашу думку
збирали єгиптяни врожай?
Так як і ми серпами.Зате
обмолочували за допомогою худоби.
Ми вже добре вивчили
про розвиток сільського господарства, але про долю селян ми нічого не знаємо.
Отже вирушаємо у село.
(робота із підручником
і джерелом ст. 52.)
Із єгипетських сіл ми
вирішили прогулятися вулицями міст і завітати на базар, щоб придбати гостинці і
сувеніри. При вході на базар ми побачили сувій папірусу. На ньому єгипетський
сановник Ахтой розповідає про працю
ремісників. Із неї ми дізнаємося про життя ремісників. Яких ремісників ви
хочете відвідати? (робота із підручником ст. 58-59. Клас ділиться на 5 груп)
«П’ятихвилинне
есе»
Написати на протязі
5-ти хвилин свої враження про життя ремісників.
(учні опрацьовують текст підручника і пишуть «п’ятихвилинне
есе».)
Виступи учнів.
- Діти, вам сподобалася
подорож?
-Що ви хотіли б ще
побачити?
На наступному тижні ми помандруємо до єгипетських пірамід і
спробуємо відкрити таємниці їх побудови. А тепер час повертатися назад. Для
цього нам потрібно дати відповіді на питання запропоновані єгиптянином.
V.
Закріплення вивченого матеріалу.
-Що сьогодні на уроці
історії найбільше вам сподобалося ?
-Що вас найбільше
вразило ?
-Про що ви хотіли б розказати
своїм друзям про нашу країну?
-А зараз з'ясуємо , що
ви найбільше запам’ятали.
1. На якому материку
розташована держава Давній Єгипет?
2. Яка річка протікає
через Єгипет і є найдовшою річкою світу?
3. Як називали греки
гирло річки Ніл?
4. Як називали єгиптяни
свою країну і чому?
5. Що таке папірус?
6. Що таке хамсин?
7. Чому єгиптяни свій
край називали «Дарунок Нілу»?
8. Назвіть основне
заняття єгиптян?
9. Чому життя
ремісників було дуже важким?
10. Які ремесла дійшли
до наших днів?
VІ
Підсумок уроку
VІІ.
Домашнє завдання
Вивчити параграф , на
контурну карту нанести державу давній Єгипет, позначити перший нільський поріг.
Для учнів з високим рівнем знань підготувати повідомлення «Життя фараона».
Бомба!!! Молодець!!!
ВідповістиВидалити