Урок узагальнення і
систематизації знань і вмінь з теми «Стародавній Єгипет»
Мета:Систематизувати та узагальнити знання, здобуті учнями
впродовж вивчення теми; з’ясувати як учні вміють застосовувати знання,
користуватися фактичним матеріалом, картою, хронологією, вживати термінологію;
-розвивати
навички самоконтролю, вміння користуватися одержаними знаннями, продовжити
формування вміння висловлювати власне ставлення до проблем, що розглядаються;
-сприяти
вихованню пізнавального інтересу учнів до вивчення історії.
Очікувані
результати:Після цього уроку учні зможуть:
-називати час утворення
єдиної держави в Єгипті; імена найвідоміших фараонів; головних
давньоєгипетських богів; заняття єгиптян;
найважливіші досягнення
давньоєгипетської культури;
-правильно застосовувати
відлік років до нашої ери;
-показувати на карті
долину річки Ніл; територію Єгипетської держави; основні столиці Єгипту;
-застосовувати та
пояснювати поняття: держава,фараон, жрець, ієрогліф, папірус, міф,тощо;
-наводити приклади відбиття
в міфах та релігії життя єгиптян, розвитку культури;
-пояснювати вплив
природних умов на життя людей;
-визначати особливості
держави в Давньому Єгипті,господарського та духовного життя.
Тип уроку: урок-експедиція.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «Стародавній Єгипет», відеофільм «Загадки
історії. Таємниця семи пірамід».
Хід уроку
І.
Організація класу та оголошення теми й мети уроку
Дорогі діти! Наш
сьогоднішній урок незвичайний. Я пропоную вам стати учасниками захоплюючої
експедиції, сподіваючись на те, що немає серед вас жодного учня, хто б не мріяв
про це. З класу ми виходити не будемо, цю експедицію, насправді, можна провести
тільки завдяки вашій уяві і фантазії, шановні шестикласники.
Отож, зараз ми
відправимось в експедицію до країни, історію якої вивчали впродовж останніх
п’яти уроків. Про яку країну, діти, йде мова? Звичайно ж, про Стародавній
Єгипет.
Отже, тема нашого
сьогоднішнього уроку « Стародавній Єгипет». Наша мета – узагальнити та
систематизувати вивчений матеріал, закріпити вміння й навички, отримані впродовж
вивчення теми.
Діти, давайте
пригадаємо, яких сторінок історії давнього Єгипту ми торкнулися впродовж
вивчення теми (природно-географічного становища, заняття населення, виникнення
держави, її розвитку і занепаду, культури, релігії). Так, правильно, молодці!
Саме ці питання будуть об’єктом дослідження нашої експедиції. Закликаю вас бути
уважними, зібраними і активними. Отож, вирушаймо.
ІІ.
Основна частина уроку
1.
Наша експедиція до Єгипту не можлива без знання термінології.
Отож, починаємо її термінологічною розминкою. Ваше завдання – чітко і лаконічно дати визначення понять
(презентація- 11 слів: папірус, шадуф, піраміда, фараон, мастаба, саркофаг,
мумія, ном, номарх, ієрогліфи).
2 А зараз об’єктом дослідження нашої експедиції стає
природно-географічне становище Єгипту. Для цього використаємо карту. Один учень
біля дошки дає характеристику становища Єгипту.
А ви, шановні члени
експедиції, будьте уважні – ваше завдання:
1-ша група – на основі
характеристики ,визначити умови сприятливі для життя населення і ведення
господарства.
2-га група –
несприятливі (демонстрація слайду).
Щоб мати можливість
рухатися далі, давайте закріпимо знання географічного положення з допомогою
контурної карти, виконавши на ній
3 завдання:
- річка Ніл і її пороги;
- Верхній Єгипет і
Нижній Єгипет;
- столиці Давнього і
Середнього царства (Мемфіс і Фіви).
Заняття жителів Єгипту
Ми з вам проживаємо в селі. Як
ви думаєте, у якій сфері у нас більше зайняте населення: у промисловості чи
сільському господарстві? Звичайно ж, у
сільському господарстві. Отож, нашу експедицію, я думаю, більше і цікавитиме
сільське господарство. Давайте дослідимо, що вирощували єгиптяни і як вони це
робили.
Отже, що вирощували
єгиптяни? (пшеницю, ячмінь, льон)
А як вони це робили ми
з’ясуємо встановивши послідовність сільськогосподарських робіт (один учень біля
дошки дає коментар до схеми).
1. Розвиток господарства привів до накопичення багатства, а
це в свою чергу привело до виникнення між єгиптянами нерівності а згодом і до утворення держави.
Завдання експедиції – з’ясувати, яким був процес утворення єдиної
держави в Єгипті, використовуючи опорну схему (один учень біля дошки)
2. З виникненням нерівності і держави єгипетське суспільство
набуло чіткої структури. Отож, зараз наша експедиція досліджує цю
структуру. Ваше завдання – заповнити пропуски в схемі і зробити висновок
Висновок:
влада фараона безмежна – раби, «живі-убиті», найбільш безправні члени суспільства – чітка вертикаль.
1. Історія Єгипту нараховує кілька тисячоліть. За цей час
відбулося багато подій. Найважливіші з них перед вами у хронологічній таблиці.
Та є одна проблема. У ній потрібно навести лад, встановивши правильну
відповідність між датами і подіями. До роботи, члени експедиції .
А поки наводиться лад,
ми з вами розв’яжемо кілька
хронологічних задач на лічбу років в історії (усний рахунок – працюють всі на
місцях:
- Філософ Сократ жив у
470-388 рр. до н.е. Чи міг він бути свідком Саламінської битви, яка відбулася у
480 р. до н.е.?
- За легендою Рим був
заснований у 753 р. до н.е. Скільки років цьому місту? (2761 рік)
- 2761 р. – яке це
століття? А тисячоліття?
1. Ми вже з’ясували з вами, що при владі в Єгипті були фараони.
Серед них були ті, які своїм основним завданням вважали розширення кордонів
своєї держави. Саме з цією метою й здійснювали завойовницькі походи. А також
ті, які намагалися змінити становище в державі шляхом реформ. Увага,
експедиція, завдання – з’ясувати
імена цих фараонів .
Звичайно ж, успішність
походів була можлива завдяки добре організованому війську. Яким воно було?
Давайте дослідимо .
2. У ХІ ст. до н.е. за часів Пізнього царства ситуація в
середині Єгипетської держави погіршилося. Єгипет занепав, а в 525 році до н.е.
був завойований Перською державою. Відтоді самостійна держава Єгипет припинила
існування. Завдання для експедиції –
з’ясувати причини цього явища (демонстрація слайду).
1.
Мабуть, найцікавішою сторінкою історії кожної держави є
її культура! Тому нашій експедиції потрібно буде провести інтерактивне
дослідження. Вам потрібно довести або спростувати думку про те, що культура
Стародавнього Єгипту досягла досить високого рівня розвитку? Для відповіді на
поставлене запитання використаємо метод «Прес».
Нагадаємо схему відповіді: я вважаю…, тому що…, отже…
Демонстрація
слайду.
10 Серед членів нашої
експедиції, як виявилося, багато істориків, географів, культурологів,
археологів. Сподіваюся, є серед нас і
журналісти. Уявімо, що вам вдалося взяти інтерв’ю у головного
бальзамувальника єгипетських фараонів, який носив маску Анубіса. Щоб він вам
розповів? (слайд )
Єгиптяни були дивним народом: з одного боку вони
винайшли математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність, з іншого ж
ніяк не могли навести лад серед власних богів. Навіть про те, як створювався
весь цей світ, єгиптяни думали неоднаково. Проте об’єднувалися вірою в загробне
життя, бажанням потрапити до «країни мертвих», де існує повний достаток. Завдання для нашої експедиції –
дослідити, якими були головні боги СтародавньогоЄгипту. Ваше завдання –
заповнити схему
Перевіримо виконання
завдання. Демонстрація слайду.
Скласти уявлення про
релігійні вірування єгиптян нам допомагають міфи. Особливо популярний міф про
Осіріса. Давайте пригадаємо його .
1. Здавалося б історія Єгипту відкрита прочитана книга, але
ні. Є в ньому велика загадка – піраміди. «Все боїться часу, а час боїться
пірамід». Чому цей вислів істинний? У чому загадка пірамід? Спробуймо
розібратися в цьому, шановна експедиціє, за допомогою відеофільму (демонстрація
відеофільму «Загадки історії. Таємниця семи пірамід»).
На жаль, фільм поставив
перед нами ще більше запитань, замість того, щоб дати відповідь. Та я дуже
сподіваюся, що багатьох із вас так захопила і зацікавила ця держава Стародавній
Єгипет, що в майбутньому ви станете справжніми єгиптологами. І таки дасте
відповідь на всі запитання, які пов’язані з єдиним з семи чудес світу, яке
збереглося до сьогодні – пірамідами.
2.
А зараз –
факт-тастика. До вашої уваги єгипетські цікавинки. Чи знаєте ви, що …? (два
учні – випереджувальне завдання).
ІІІ.
Підсумковий етап уроку
На цьому наша експедиція
до Стародавнього Єгипту завершена. Я пропоную вам виконати останнє завдання –
тестування, яке покаже, наскільки знаючими і уважними були всі члени нашої
експедиції. .
IV. Підбиття підсумків
Після тестування всі
учні отримують оцінки.
Ну що ж, ми кажемо,
прощавай країно, яку Геродот назвав дарунком Нілу! На нас вже чекає історія
країн Передньої Азії, зокрема, одна з найдавніших цивілізацій на планеті – Шумер.
V.Рефлексія.
Чи досягли ми
поставленої мети ?
Чи задоволені ви своєю
роботою на уроці?
VІ .Домашнє завдання
Провести
дослідження «Чи є піраміди на території України?»









Немає коментарів:
Дописати коментар